Urlopy i świadczenia związane z macierzyństwem
Z jakiego wsparcia mogą korzystać kobiety w okresie ciąży i w pierwszych miesiącach macierzyństwa?
Ubezpieczone kobiety, nie tylko te zatrudnione na podstawie umowy o pracę, mogą liczyć na wsparcie w okresie ciąży i w pierwszych miesiącach macierzyństwa. Co prawda te zatrudnione na podstawie umowy o pracę są w najlepszej sytuacji, ponieważ obejmuje je poza urlopem macierzyńskim i rodzicielskim także urlop wychowawczy, a przede wszystkim gwarancja zatrudnienia, jednak i pozostałe kobiety mogą liczyć chociażby na świadczenie wypłacane z ZUS.
Przysługujące urlopy
Urlop macierzyński przysługuje pracownicy w wymiarze 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka albo 31, 33, 35, 37 tygodni w przypadku urodzenia odpowiednio dwojga, trojga, czworga, pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie. Kobieta może wykorzystać część urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu, ale w wymiarze nie większym niż sześć tygodni.
Po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego pracownica ma prawo pod pewnymi warunkami zrezygnować z pozostałej części tego urlopu.
Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego przysługuje także pracownicy, która przyjęła dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza lub przyjęła dziecko na wychowanie i wystąpiła do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka.
Po wykorzystaniu urlopu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta